Açılış Sayfam | Sık Kul.lara Ekle    Ana Sayfa   İletişim Formu   Ziyaretçi Defteri   FOTO GALERİ   FORUM   BEŞKÖY FM   
 
 

İradeli İnsan Mutlu olur..
18 Aralik 2012 00:23:33

Yazar : HAŞİM İSKENDER
"  EKONOMİK HAYAT "
   
 
   
 
Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

 

                                                             İradeli İnsan Mutlu olur..

 

 Bizler, insan olarak herşeyi biliriz ama,, yapmaya geldiğinde yapamayız. İşte bu yüzden yazımda bu konuyu işlemek istedim.  İrade;  insanın ne yapıp ne yapmaması gerektiği konusunda karar verici olmasını sağlayan güç olarak tanımlanmasına rağmen, diğer anlamı ise, cazip gelen ve doğru olanı yapabilme gücüne denir.

 

Her pazartesi sabah rejime başlarız ama, akşam eve gidince rejimi erteleriz.  Bazen de sağlığınıza iyi geleceğini  ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacağı  bir yürüyüş yapmak isteriz, fakat, tembelliğimiz bizi ele geçirir ve bunun yerine, televizyon izlemeyi tercih ederiz.  Buna benzer  örnekleri çoğaltabiliriz. Çünkü rejimle veya yürüyüşle  alakalı herşeyi iyi bilmemize rağmen, irademize sahip olamadığımız için hep yapmamız gerekenleri ya erteleriz, ya da  hiç yapamayız. İşte bu yüzden iradeniz ne kadar doğru ve kararlı ise o kadar mutlu ve başarılı olursunuz. İradeyi geliştirmek, günlük hayatta daha ziyade yapmaktan kaçındığımız bazı şeyleri yapmakla mümkündür. Tembellikten ya da sevmediğimizden  dolayı yapmadığımız bazı şeyleri yaparak, bilinçaltında zihnimizin bize itaat etmesini sağlarız.

 

Şu cümleyi çoğu zaman duyarız. Keşke iradem ve kendime hakimiyetim daha güçlü olsaydı. Herkesin, sigara, çok yeme, tembellik, erteleme, devamını getirememe gibi üstesinden gelmeyi istediği bazı bağımlılıkları vardır. Bunları yenebilmek için iradeye ihtiyaç duyulur. Bu kavram herkesin hayatında büyük bir fark yaratır ve motivasyonunuzu artırarak daha başarılı olma yolunda insanı cesaretlendirir. İnsanoğlu bilinçsiz ya da yarı bilinçli isteklerle doludur. Bazen insanlar sonradan söylediklerine ya da yaptıklarına pişman olacakları şeyleri söyler ya da yaparlar. Çoğu zamanda düşünmeden konuşur ve davranırız. İrademiz davranışlarımızın veya tepkilerimizin kölesi olmak yerine, onları seçmekte bize yardımcı olur.  Bu yolla, hayatın  tatsız olacağını düşünmemek lazım. Tam tersine daha iyi ve daha güçlü olunacaktır.

 

Hayatta yaptığımız en büyük yanlışlıklardan bir tanesi de, öğrenip uygulamak yerine uygulayıp öğrenmeye çalışmamızdır. Elimizin altında hertürlü bilgi olsa da bizler okuyup öğrenmeye üşenirde, eskiden gelen bilgilerimizin mantığında işi çözmeye çalışırız. Buna da tecrübe deriz. Tecrübe etmek yaptığımız işe hakimiyetimizi artırmak olmalıyken bizim yaptığımız ise tescilli hataları onaylamaktan ibaret olmaktadır. Bu yüzden duvar yazılarında  okuduğum bir sözü hatırladım; Tecrübe, hayatta yenilen kazıkların bileşkesidir.

 

İrade konusunda  duyduğum çok güzel sözler vardır. İnsanı büyük veya küçük, başarılı yada başarısız, mutlu yada mutsuz yapan kendi iradesidir. İradesine egemen olan fakat vicdanına esir olan kişi topluma çok faydalı olan kişidir.

 

 Önemli önemsiz pek çok konuda iradeli davranışa ihtiyacımız vardır. Meslek seçerken, iş veya eş seçerken, kıyafet alırken bile irademizi sergilemeye ihtiyacımız vardır. Oysa ki bazı insanlar tek başına kıyafet bile seçemezler. Ancak ne istediğimizi fark etmemiz yani seçim yapmamız hem bizleri hem de başkaları için fark eder.  Sağlıklı seçim yaptığımızda kendimizi güçlü hissederiz.

 

Bazen de yapacağımız bazı konu ve olayları hep erteler yarın yaparız deriz. "Yarın yaparım, yarın yaparım deme bugün dünün yarınıydı ne yapabildin "der Hz. Mevlana.

 

Bazı zamanlarda da hep başkalarına tavsiyelerde bulunuruz, ancak benzer olayları yaşadığımızda yanlış kararlar veririz.

 

Neticede irademize sahip olup, işimizi ve olayları iyi planlarsak mutlu ve güçlü oluruz. Mutlu ve güçlü olunca toplumda daha faydalı bireyler oluruz. Bu yüzden olaylara karşı, doğru karar verip ertelemeden yapmalıyız. Bu şekilde güçlü iradeye sahip oluruz. Güçlü irade sonucunda kişisel ve ruhsal  gelişimemizi sağlayarak, hedeflediklerimize ve hayal ettiklerimize daha kolay ulaşır, iç huzurumuzu  yakalayabiliriz.

 

Haşim İSKENDER

Bookmark and Share
Paylaşım ve Önerme
Bu Yazı Toplam 8647 Defa Okunmuştur
 
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 1 )

İradeli İnsan Mutlu olur..
Haşim Bey kardeşimi bu eğitici ve düşündürücü yazısından dolayı tebrik eder, başarılarını devamını dilerim.
Gön : yomr-ali İSKENDER  06 Subat 2013 : 02:40:50  Trabzon

Sayfa : [1]
İradeli İnsan Mutlu olur..
" EKONOMİK HAYAT "
HAŞİM İSKENDER
TARİHİ GERÇEKLER
" Muratın Günlüğü "
Murat İSKENDER
 ANA SAYFA
 DERNEĞİMİZ
 İLETİŞİM BİLGİLERİ
 İLETİŞİM FORMU
 FOTO GALERİ
 CANLI SOHBET
 Forum
 SOYADLARIMIZ
 VİDEOLAR
 BİYOGRAFİ
 YENİDEN MERHABA

 Hayatı
 Eserleri
 Kronoloji
Üyeler

Siz 'de sitemize ücretsiz üye olabilirsiniz..
   
Kull. Adı :
şifre:
   
 şifremi Unuttum
» yeni üye kayıt
DERNEĞİMİZ
 DERNEK YÖNETİMİ
OKUNANLAR

» Av. Mesut İskenderoğlu Trabzon’dan Ak Parti milletvekili aday adayı
» TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI
» İstanbul'daki iftar da bulunmaya değerdi
» Yönetim kurulu görev dağılımı yaptı
» Akrabalarımız gebzede buluştu
» İ S K E N D E R Z A D E L E R İstanbul Boğazında İftarda buluşuyor
» Dolaylı İlköğretim Okuluna Yardım Ettik
» K.d.z Ereğli İskenderpaşa Camii temeli atıldı
» Dernek Başkanımız sayın Dr. Enver İSKENDER ziyaretlere başladı
» İskenderoğulları Düğün Haberleir
YORUMLANANLAR
En son yorumlanan haberler

»KARASU' DAKİ AKRABALARIMIZDAN Mithat İSKENDER VEFAT ETMİŞTİR.
»İSKENDERZADELER HOPA' DA BULUŞTU
»iskenderzadelere helal olsun
»İSKENDERZADELER AİLESİ YEMEKTE BULUŞTULAR
»Yusuf İSKENDER evleniyor
HABER ARA
LİNKLER

Günün Sözü
İyi bir kadın bir erkeği etkiler, zeki bir kadın onda ilgi uyandırır, güzel bir kadın büyüler anlayışlı bir kadın ise ona sahip olur.

( Helen Rowland )
Tarihte Bugün
Bugün Kayıt girilmemiş
Tüm hakları İSKENDERZADELER e aittir.