Açılış Sayfam | Sık Kul.lara Ekle    Ana Sayfa   İletişim Formu   Ziyaretçi Defteri   FOTO GALERİ   FORUM   BEŞKÖY FM   
 ANA SAYFA
 DERNEĞİMİZ
 İLETİŞİM BİLGİLERİ
 İLETİŞİM FORMU
 FOTO GALERİ
 CANLI SOHBET
 Forum
 SOYADLARIMIZ
 VİDEOLAR
 BİYOGRAFİ
 YENİDEN MERHABA
HABER ARA
OKUNANLAR

» Av. Mesut İskenderoğlu Trabzon’dan Ak Parti milletvekili aday adayı
» TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI
» İstanbul'daki iftar da bulunmaya değerdi
» Yönetim kurulu görev dağılımı yaptı
» Akrabalarımız gebzede buluştu
» İ S K E N D E R Z A D E L E R İstanbul Boğazında İftarda buluşuyor
» Dolaylı İlköğretim Okuluna Yardım Ettik
» K.d.z Ereğli İskenderpaşa Camii temeli atıldı
» Dernek Başkanımız sayın Dr. Enver İSKENDER ziyaretlere başladı
» İskenderoğulları Düğün Haberleir
YORUMLANANLAR
En son yorumlanan haberler

»KARASU' DAKİ AKRABALARIMIZDAN Mithat İSKENDER VEFAT ETMİŞTİR.
»İSKENDERZADELER HOPA' DA BULUŞTU
»iskenderzadelere helal olsun
»İSKENDERZADELER AİLESİ YEMEKTE BULUŞTULAR
»Yusuf İSKENDER evleniyor
iskenderzadelere helal olsun
Trabzon kültürüne ençok hizmet edenler panosu'nda dahil edilen araştırmacı yazar Mustafa yazıcı

Eklenme Tarihi : 26 Aralik 2012  16 : 53  
Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

iskenderzadelere helal olsun

Trabzon kültürüne ençok hizmet edenler panosu'nda dahil edilen araştırmacı yazar

Mustafa yazıcının iskenderzadelere helal olsun köşe yazısını sizlerle paylaşalım istedik

İSKENDERZÂDELERE HELAL OLSUN

Önce şu tarihî ve kültürel gerçeğe dikkat çekmemiz lâzımdır: Senelerdir Trabzon'da yaptığımız ilmî araştırmalar birçok ailenin kendine çekidüzen vermelerini, birlik olarak aynen Trabzon'un ve Trabzonluların bugünlere gelmelerini sağlayan imanlı, cesur, bilgili, çalışkan, medenî vefalı ataları gibi; tarihlerine ve vatanlarına sahip çıkmalarını, gelecek nesillere aynı kalkınma şuurunu kazandırmalarını öğretmeye başlamıştır. Bunun çok örneği var. Fakat sadece bir tanesini misâl vermek bile yeter. O da İskenderzâdelerin bu gerçeği hakkıyla ve tam kavrayarak çalışmaya başlamalarıdır. Öyle ki, bunun için dernek bile kurmuşlar, bütün Türkiye'deki uzantılarının kitlesi olarak bir araya gelmişlerdir bile.          

Fakat kendisinden geldiklerini iyice öğrendirdikleri Yavuz ve Kanuni'nin en büyük valisi İskender Paşa'nın Trabzon'a vali oluşunun 500. yıldönümünde 1.töreni bir ilmî panel yaparak uygulamaya koymaları her türlü takdir ve tebrike lâyık bir uygulama olmuştur. Bunun için yazımın başlığında "helâl olsun" dedim. Dahası var: Bugüne kadar Trabzon'da; ne Trabzon'a 23 sene valilik hizmeti yapan Trabzon valisi Yavuz Sultan Selim Han anılmıştır, ne de Trabzon'da doğan ve on altı yaşına kadar Trabzon'da yaşayan Cihan hükümdarı Kanûnî'nin Trabzon'a on dört sene valilik yapan Trabzon Valisi rahmetli İskender paşa anılmıştır. Sadece Fetih törenlerinde Fatih'ten kısmen bahsedilir o kadar. Bu nedenle İskenderzâdeler bu Panelle Fetihten bugüne görev yapan 325 (üç yüz yirmi beş) Trabzon valisinin de anılma yolunu açmıştır. Üstelik İskender Paşa'yı Trabzon'a vali yapanlar padişah olmuşlar; onların birçok başarısında Trabzon Valisi İskender Paşa'nın desteği vardır. Bu da ilmen iyice belli olmuştur. 

Şimdi konumuzun asıl gelişme ve sonuç bölümüne geçelim. 22 Aralık 2012 Cumartesi günü saat 13.00'da Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde Trabzon tarihî bir gün yaşadı.  İskender zâdeler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Trabzon'un Vilâyet ve Eyalet tarihinin dört defa en meşhur 15. (1512–1513)-20. (1518–1520)-22. (1521–1523) ve 25. (1526–1533) dönemleri valisi olan İskender Paşayı "İSKENDER PAŞA'NIN VALİLİK DÖNEMLERİ VE TRABZON'A KATKILARI"  konulu bir davetiye ile gündeme getirerek resmen andı. Paneli değerli sunucu Mehmet Derya Mazlum yönetti. Konuşmacılardan K.T.Ü. Tarih bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Temel Öztürk Bey İskender Paşa'ya kadar olan Trabzon tarihini özetleyerek İskender Paşanın bu tarihi başarıyla temsil etmeye devam edişine dikkat çekti. K.T.Ü. Emekli Öğretim Görevlisi ve  Araştırmacı Yazar Mustafa Yazıcı İskender Paşa'nın dört dönem yaptığı Trabzon valiliğinin Beylerbeyi (Bölge Valiliği), Paşa ve Vezir (Bakan) rütbeleriyle hem Müslüman Türkiye tarihinin hem de Trabzon tarihinin yükselme dönemlerinin birinci kalitede valiliği olduğunu, Yavuz ve Kanûnî'nin başarılarını da pekiştirdiğini, bundan sonra da aynı yüce kalitede valiler yetiştirmek gerektiğine dikkat çekti. 

 İskender Paşa'nın Trabzon'daki hizmetlerini ve vakıf eserleriyle ilgili bilgiler verdi. Bu valiyi anmanın Trabzon'un Büyükşehir oluşuna çok yakıştığını da sözlerine ekledi. Bu kapıyı yeniden açan İskenderzâdeleri tebrik etti. Diğer konuşmacı İskenderzâdelerden  Dr. Mehmet İSKENDEROĞLU  Trabzon Valisi İskender Paşanın günümüz kuşağı torunları olmaktan  büyük memnuniyet duyduklarını, bu nedenle  bu meşhur Trabzon valisine lâyık  çalışmalar yaptıklarını, İskenderzâdeler olarak  Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış İskenderpaşa nesli nüfusunun seceresini çıkartıp onları bir araya getirme çalışmalarını devam ettirdiklerini vurgulayarak bu sülâlenin bu ilmî çalışmalara da destek vermelerini istedi. Dinleyicilerden çok alkış aldı. Yirmişer dakikalık veciz konuşmalarla devam eden Panel  İskenderzâdeler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Başkanı Ömer İSKENDEROĞLU'nun  panelistlere Dernek Onursal Başkanı çok muhterem ve 83 yaşlarındaki Abdullah İSKEDEROĞLU eliyle verdirdiği  plaket töreniyle sona erdi. Sonunda İskenderzadeleri ve Vakfını temsilen kısa bir konuşma da yapan Abdullah İSKENDEROĞLU bütün İskenderzâdeleri Trabzon Valisi İskender Paşa'ya lâyık şekilde bir birliğe davet ederek katılan herkese teşekkür etti. Bu konuda geç kalanlara ve geç kalışa sitem etti. Yaklaşık iki saat süren Panel böylece büyük bir mutlulukla sona erdi. Hep birlikte hatıra fotoğrafları çekildi. Panelistler bu tarihî gün adına verilen plâketleri unutulmaz Trabzon valisi İSKENDER PAŞA vermiş gibi kabul ederek onun anısına saklayacaklarını vurguladılar. 

Fakat böyle çok önemli bir Vali Paneline AKP Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan GÜNNAR bey ile Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul GENÇ gibi yöneticilerin ve çok sayıda  ileri gelenlerin katıldığı halde Trabzon Valiliğinden ve Belediyesinden  yöneticilerin katılmaması çok garip karşılandı. Eski Trabzon Valilerinden Ziya ÇÖKER ve Agâh Büyük SAĞİŞ'in telgrafları cân-ü gönülden alkışlandı. Hâlbuki Sn. Cumhurbaşkanlığına varıncaya kadar davetiye gönderilmişti. Çünkü: Bu kış günü yapılan bu panel Trabzon'un kış günü düşman işgalinden kurtarılışı ve fetih törenleri kadar önemliydi... Dileriz bundan sonraki kutlamalarda İskender PAŞA' nın anılmasının önemi daha iyi anlaşılarak gereği hem resmen ve hem de özel olarak daha iyi yapılır.

Bookmark and Share
Kaynak : isha
Bu Haber 4850 defa okundu
İSKENDERZADELER DERNEĞİNDEN DUYURU

www.iskenderzadeler.net Büyük Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim’den sonra 1512-1533 yılları arasında Trabzon’da dört dönem Valilik yapan İSKENDER PAŞA’nın halen ülkemizin değişik yerleşim yerlerinde, 43 değişik soyadı taşıyan ve sayıları 40bin civarında tahmin edilen torunlarını tanıştırmak, kaynaştırmak, akrabalık bağlarını geliştirmek, birlikteliğimizden oluşacak gücümüzle her türlü sorunlarımızı çözmede birbirimize yardım etmek ve destek olmak gayesiyle 2005 yılında kurulan İSKENDERZADELER SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN bir üyesi olmanızdan dolayı öncelikle size teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Herkes tarafından bilindiği gibi, dernekler faaliyetlerini üyelerinin destek ve katkılarıyla yerine getirebilmektedir. Beş yılı aşkın bir süreden beri derneğimiz, değişik mekanlarda karınca kararınca faaliyetlerini yürütmeye çalışmaktadır. Bugüne kadar yapılan faaliyetler içerisinde birçoğumuzun beklediği üst düzey hizmetlerin yerine getirildiği söylenemez. Yapılmış ve yapılacak her türlü hizmetin bir maliyeti olduğu ve akrabalarımızın verdiği destekler ölçüsünde bunların gerçekleştirilebildiği bir gerçektir.

Dernek yönetimi olarak mütevazi bir faaliyet planı hazırlamış bulunuyoruz. Derneğimiz Taslak Faaliyet Planı olarak internet sitemizde de yayınladığımız bu faaliyet programında belirttiğimiz etkinlikleri yapabilmek için ihtiyaç duyulan maddi desteğin siz değerli akrabalarımız tarafından esirgenmeden derneğimize yapılması durumunda hepimizin memnun ve mutlu olacağı sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.

Bu kapsamda derneğimizin yenilenmesine karar verilen Üye Kayıt Defterine bugüne kadar hiçbir üyenin üyeliğinin karara bağlanmaması da göz önünde bulundurularak; 2009 ve 2010 yıllarında derneğimize maddi destek sağlayan, yıllık aidatlarını ödeyen üyelerimizin kaydedilmesi sağlanacaktır. Bu bağlamda derneğimize üye olmada maddi külfeti azaltmak, verilecek aidatlarla derneğimizle üyelerimizin organik bağlarının devamını sağlamak amacıyla son genel kongrede yaptığımız tüzük değişikliği ile üye aidatları yıllık olarak 30 TL.ye indirilmiştir. Ancak, buna rağmen bugüne kadar üyelerimizin birçoğunun yıllık üye aidatlarını düzenli olarak derneğimize yatırmadıkları görülmüştür. Derneğimizin saygıdeğer bir üyesi olarak sizlerin derneğimize gerek yıllık üye aidatınızı ve gerekse elinizdeki imkanlar ölçüsünde bağışlarınızı düzenli olarak derneğimize yatırmanız durumunda, birlikte oluşturduğumuz bu çatının daha güçlü bir şekilde gelecekteki nesillerimize hizmet vereceğine inanmaktayız.

Derneğimize yapacağınız aidat ve bağışlarınızı derneğimizin aşağıda verilen banka hesabı yanında derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden kendilerine makbuz kesme yetkisi verilen Murat İSKENDER (Em. Polis), Ahmet İSKENDER (M. Salih oğlu), Seyfettin AYDIN ( Sürmene Kay.lığı Memuru) ve Hüseyin İSKENDEROĞLU ( Abdullah oğlu-Maçka)’na da makbuz karşılığında verebilirsiniz. Yapacağınız her türlü yardım ve katkınız İSKENDERZADELER SOS. YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN kuruluş amacı olan akrabalarımızla kaynaşma ve dayanışmamıza, bu vesile ile kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemize katkı sağlayacaktır. Derneğimizin onurlu bir üyesi olarak derneğimizin ihtiyaç duyduğu maddi ve manevi desteği esirgemeyeceğinizi düşünerek, idrak edeceğimiz MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZI şimdiden tebrik eder; bütün aileniz, hepimiz ve bütün İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan dileriz. Size ve bütün aile fertlerinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimizle selamlarımızı sunarız.

İSKENDERZADELER SOS. YARD. VE DAY. DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

HES. NO: T.C. Zir. Bank. Merkez Şub. : IBAN NO: TR 18000100024342938124 –

Ya da: 42938124-5001

İRT. TLF.: Dernek Cep:0533 4505607 - Sabit:0462 3266632 – Der.Bşk.: 0505 6417300 –

Murat İSKENDER: 05053476187 – Ahmet İSKENDER : 0535 5963914 -

Hüseyin İSKENDEROĞLU:0536 9489980 – Seyfettin AYDIN :0533 6150224

YORUMLAR  
 
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 1 )

iskenderzadelere helal olsun
Saygıdeğer araştırmacı yazar Mustafa Yazıcı'ya bu güzel ve içten yazısından dolayı bu ailenin bir ferdi olarak teşekkür ediyorum.
Gön : yomr-ali İSKENDER  06 Subat 2013 : 02:36:43  Tokat

Sayfa : [1]
İlgili Başlıklar  
 
 Bu Kategori ile ilgili diğer BaşlıklardanHİT
 18 Eylül 2014  16 : 56 İskenderzadeler dernek yönetimi toplantı   (1480)
 09 Ekim 2013  16 : 39 İSKENDERPAŞA CAMİSİNDE BULUŞUYORUZ   (1419)
 31 Mart 2013  13 : 08 Geleneksel hale gelen mevlit 18 nisanda   (1601)
 31 Mart 2013  13 : 06 Yayla şenliği tarihi belli oldu   (1457)
 01 Ocak 2013  15 : 00 İskenderzadeler derneği başkanı ve yönetimi Onursal başkanımızı ziyaret ettiler   (1877)
 26 Aralik 2012  16 : 53 iskenderzadelere helal olsun   (4851)
 24 Aralik 2012  17 : 27 İskenderpaşa'nın Valilik Dönemleri Ve Trabzon'a Katkıları paneli yapıldı.   (3431)
 18 Aralik 2012  00 : 25 İRADELI İNSAN MUTLU OLUR..   (1647)
 14 Aralik 2012  03 : 56 Derneğimizin etkinlikleri haber oldu   (2235)
 10 Aralik 2012  12 : 16 İskenderpaşa'nın Valilik Dönemleri Ve Trabzon'a Katkıları   (3090)
 06 Agustos 2012  16 : 25 Trabzon zağanos vadisinden özel program   (1545)
 11 Temmuz 2012  00 : 39 Dernek başkanımız Ömer yavuz İSKENDER bizi ziyaret etti   (2115)
 05 Mayis 2009  02 : 36 TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI   (12315)
 15 Ekim 2007  13 : 43 BAYRAMLAŞMA ANCAK BU KADAR GÜZEL VE HEYECANLI OLUR   (1747)
 13 Eylül 2007  10 : 28 KÖRFEZ BELEDİYESİ ÇOK AMAÇLI SALON   (1714)
 25 Temmuz 2007  13 : 39 KARADENİZ EREĞLİDEN ÇOŞKULU KATILIM OLACAK   (1406)
Tüm hakları İSKENDERZADELER e aittir.