Açılış Sayfam | Sık Kul.lara Ekle    Ana Sayfa   İletişim Formu   Ziyaretçi Defteri   FOTO GALERİ   FORUM   BEŞKÖY FM   
 ANA SAYFA
 DERNEĞİMİZ
 İLETİŞİM BİLGİLERİ
 İLETİŞİM FORMU
 FOTO GALERİ
 CANLI SOHBET
 Forum
 SOYADLARIMIZ
 VİDEOLAR
 BİYOGRAFİ
 YENİDEN MERHABA
HABER ARA
OKUNANLAR

» Av. Mesut İskenderoğlu Trabzon’dan Ak Parti milletvekili aday adayı
» TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI
» İstanbul'daki iftar da bulunmaya değerdi
» Yönetim kurulu görev dağılımı yaptı
» Akrabalarımız gebzede buluştu
» İ S K E N D E R Z A D E L E R İstanbul Boğazında İftarda buluşuyor
» Dolaylı İlköğretim Okuluna Yardım Ettik
» K.d.z Ereğli İskenderpaşa Camii temeli atıldı
» Dernek Başkanımız sayın Dr. Enver İSKENDER ziyaretlere başladı
» İskenderoğulları Düğün Haberleir
YORUMLANANLAR
En son yorumlanan haberler

»KARASU' DAKİ AKRABALARIMIZDAN Mithat İSKENDER VEFAT ETMİŞTİR.
»İSKENDERZADELER HOPA' DA BULUŞTU
»iskenderzadelere helal olsun
»İSKENDERZADELER AİLESİ YEMEKTE BULUŞTULAR
»Yusuf İSKENDER evleniyor
TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI
İzmir'de ikamet eden Emekli Öğretmen Beyhan ÜLGEN Hanımefendi de İskender PAŞA'ya kız evlâdı zürriyetinden geldiğini ispatlamaya çalışarak, "TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI (Hüsamzadeler)" adıyla 105 sayfalık bir kitabı 2009 yılında piyasaya çıkarmıştır

Eklenme Tarihi : 05 Mayis 2009  02 : 36  
Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

HÜSAMZÂDELER

İSKENDER PAŞA VAKFI İLİŞKİSİ

 

Değerli Akrabalarım,

Malûmunuz üzere ortak noktamız olarak İskender Paşa'nın çocuklarından doğan neslin torunları olarak bir arada bulunmaktayız.

Bu itibarla çok farklı kollardan İskender Paşa Dedemiz ile irtibatlanmak mümkündür.

İzmir'de ikamet eden Emekli Öğretmen Beyhan ÜLGEN Hanımefendi de İskender PAŞA'ya kız evlâdı zürriyetinden geldiğini ispatlamaya çalışarak, "TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI (Hüsamzadeler)" adıyla 105 sayfalık bir kitabı 2009 yılında piyasaya çıkarmıştır.

Fotoğraf : Beyhan ÜLGEN

 

Aslında Beyhan Hanım İskenderzâdeler Derneği'nin yapması gereken bir sorumluluğu tek başına üstlenerek, kendi ailesinin zincir halkalarından geriye doğru gitmek suretiyle gerçekleştirme gayreti göstermiştir.

Kitapta vakfın yönetimine dair güvenilir belgeler vardır. Vakfın günümüze ulaşan mal varlıklarına dair fotoğraflar vardır. İskenderzâdeler  Derneği, bu eserleri içerisinde ihtiva eder bir aylık masa ya da duvar takvimini dahi çıkarmayı ne yazık ki başaramamıştır.!

Konu hakkında BİLİNEN ve BİLİNMEYENLER vardır.

 

·                              Vakıf Evlâdı oldukları tescil olunan ve belgelenen birileri varsa Vakıf, mütevellilerince mahkeme kararıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden geri istenebilir. Gördüğüm kadarıyla bu çok zordur ve belgelemek hayli güçtür.

·                              İskender Paşa'nın çocuklarının kimler oldukları henüz sarih olarak bilinmemektedir. Bu konuda araştırmalarım devam ediyor ve yayınları takip ediyorum. Kaç çocuğu vardır, kaçı erkek kaçı kızdır, henüz müphemdir!

·                              İskender Paşa 1533'te vefat etmiştir; Vakfiye 1531 yılında tanzim edilmiştir. Trabzon'da medfundur. 1712 yılında Şem'i Hatun adlı bir bayan ERŞED EVLÂD olarak vakfın yönetimine getirilmiştir.

·                              Şem'i Hatun'dan önceki 181 yıllık bir boşlukta kimlerin vakıfta yöneticilik yaptığı bilinmemektedir. Mütevelli ve Nazırlık görevini ilk olarak Yusuf oğlu Hacı Hüseyin'e sonra ise vâkıfın evlâd ve torunları ve neslinden gelen oğulların 'erşed'ine, eğer nesli tükenir ise azat olmuş kölelerinden sâlih olanlara ve eğer onların da nesli kesilir ise zamane kadısının uygun göreceği birinin tayin edilmesine şart koşulmuştur. Özetle; Şem'i Hatun'un İskender Paşa ile olan kan bağı henüz ispatlanmış değildir.

·                              Beyhan Hanım, Şem'i Hatun'un eşi Hüsam Bey'in torunu olduğunu ispatla bahse konu kitabı kaleme almıştır. Kitap, Hüsamzâdeler Ailesi'nin seceresini anlatmaktadır ama İskender Paşa ile olan akrabalık bağını belgeleyerek ispat edememiştir.

·                              İskenderzâdeler Derneği'nin tespit ettiği soyadları arasına HÜSAMZÂDE ve ÜLGEN soyadlarının, bir bayan zürriyeti olduğu düşünülerek konulmadığı varsayılmaktadır.

·                              Tayyar, Hayrettin ve Mehmet Kardeşler, İskender Paşa'nın son VAKIF ÇOCUKLARI oldular. 1932 yılından sonra vakıf, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçti.

·                              İskender Paşa'nın çocukları olduğu şifahen belirtilen Sinan, Uğur, Fuat, Bayraktar ve Ahmet'in belgelendirilmesi gerekmektedir. Varsa, diğer çocuklarının adları ve onların çocuklarının da tespiti önem arz etmektedir.

Netice olarak;

Beyhan ÜLGEN Hanımefendi Hüsamzâdeler Ailesi'nin bir üyesidir. Bu aile İskender Paşa Vakfı'na yöneticilik yapmıştır. Bu itibarla kız evlâd cihetinden kan bağı kurma çabasıyla güzel bir çalışma yaparak bazı bilinmeyenleri gün ışığına çıkarmayı başarmıştır.

Vakfa yöneticilik yapanların İskender Paşa ile kan bağı olmasına delil olacak cümle VAKFİYE'de şu şekilde geçmektedir : (Vâkıf vakfının tevliyet ve nezaretini Yusuf oğlu Hacı Hüseyin'e sonra batnen bade batnin ve neslen bade neslin vâkıfın (vakfedenin) oğullarının erşedine eğer bunlar münkarız olursa vakıfın utekasının aslahına eğer bunlarda münkarız olursa o zamanki hakimin münasip ve layık gördüğü kimseye şart ve tayin eyledi.)

Önce de söylediğim gibi İskender Paşa'ya birçok aile farklı secerelerden ulaşabilir. Paşa'nın çocukları geometrik bir dizilişle artış gösterdiğinden, bu çoğalmanın günümüze çok farklı soyadlar altında gelmiş olması doğaldır.

Bunları belgeleyebilen herkes de erkek olsun kadın olsun İskenderzâdeler Ailesi'nin birer ferdidir.

Yeni gelişmeler olduğunda tarafımdan akrabalarımız haberdar edileceklerdir

 
Bookmark and Share
Kaynak : isha
Bu Haber 12314 defa okundu
İSKENDERZADELER DERNEĞİNDEN DUYURU

www.iskenderzadeler.net Büyük Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim’den sonra 1512-1533 yılları arasında Trabzon’da dört dönem Valilik yapan İSKENDER PAŞA’nın halen ülkemizin değişik yerleşim yerlerinde, 43 değişik soyadı taşıyan ve sayıları 40bin civarında tahmin edilen torunlarını tanıştırmak, kaynaştırmak, akrabalık bağlarını geliştirmek, birlikteliğimizden oluşacak gücümüzle her türlü sorunlarımızı çözmede birbirimize yardım etmek ve destek olmak gayesiyle 2005 yılında kurulan İSKENDERZADELER SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN bir üyesi olmanızdan dolayı öncelikle size teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Herkes tarafından bilindiği gibi, dernekler faaliyetlerini üyelerinin destek ve katkılarıyla yerine getirebilmektedir. Beş yılı aşkın bir süreden beri derneğimiz, değişik mekanlarda karınca kararınca faaliyetlerini yürütmeye çalışmaktadır. Bugüne kadar yapılan faaliyetler içerisinde birçoğumuzun beklediği üst düzey hizmetlerin yerine getirildiği söylenemez. Yapılmış ve yapılacak her türlü hizmetin bir maliyeti olduğu ve akrabalarımızın verdiği destekler ölçüsünde bunların gerçekleştirilebildiği bir gerçektir.

Dernek yönetimi olarak mütevazi bir faaliyet planı hazırlamış bulunuyoruz. Derneğimiz Taslak Faaliyet Planı olarak internet sitemizde de yayınladığımız bu faaliyet programında belirttiğimiz etkinlikleri yapabilmek için ihtiyaç duyulan maddi desteğin siz değerli akrabalarımız tarafından esirgenmeden derneğimize yapılması durumunda hepimizin memnun ve mutlu olacağı sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.

Bu kapsamda derneğimizin yenilenmesine karar verilen Üye Kayıt Defterine bugüne kadar hiçbir üyenin üyeliğinin karara bağlanmaması da göz önünde bulundurularak; 2009 ve 2010 yıllarında derneğimize maddi destek sağlayan, yıllık aidatlarını ödeyen üyelerimizin kaydedilmesi sağlanacaktır. Bu bağlamda derneğimize üye olmada maddi külfeti azaltmak, verilecek aidatlarla derneğimizle üyelerimizin organik bağlarının devamını sağlamak amacıyla son genel kongrede yaptığımız tüzük değişikliği ile üye aidatları yıllık olarak 30 TL.ye indirilmiştir. Ancak, buna rağmen bugüne kadar üyelerimizin birçoğunun yıllık üye aidatlarını düzenli olarak derneğimize yatırmadıkları görülmüştür. Derneğimizin saygıdeğer bir üyesi olarak sizlerin derneğimize gerek yıllık üye aidatınızı ve gerekse elinizdeki imkanlar ölçüsünde bağışlarınızı düzenli olarak derneğimize yatırmanız durumunda, birlikte oluşturduğumuz bu çatının daha güçlü bir şekilde gelecekteki nesillerimize hizmet vereceğine inanmaktayız.

Derneğimize yapacağınız aidat ve bağışlarınızı derneğimizin aşağıda verilen banka hesabı yanında derneğimiz yönetim kurulu üyelerinden kendilerine makbuz kesme yetkisi verilen Murat İSKENDER (Em. Polis), Ahmet İSKENDER (M. Salih oğlu), Seyfettin AYDIN ( Sürmene Kay.lığı Memuru) ve Hüseyin İSKENDEROĞLU ( Abdullah oğlu-Maçka)’na da makbuz karşılığında verebilirsiniz. Yapacağınız her türlü yardım ve katkınız İSKENDERZADELER SOS. YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN kuruluş amacı olan akrabalarımızla kaynaşma ve dayanışmamıza, bu vesile ile kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemize katkı sağlayacaktır. Derneğimizin onurlu bir üyesi olarak derneğimizin ihtiyaç duyduğu maddi ve manevi desteği esirgemeyeceğinizi düşünerek, idrak edeceğimiz MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZI şimdiden tebrik eder; bütün aileniz, hepimiz ve bütün İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan dileriz. Size ve bütün aile fertlerinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimizle selamlarımızı sunarız.

İSKENDERZADELER SOS. YARD. VE DAY. DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

HES. NO: T.C. Zir. Bank. Merkez Şub. : IBAN NO: TR 18000100024342938124 –

Ya da: 42938124-5001

İRT. TLF.: Dernek Cep:0533 4505607 - Sabit:0462 3266632 – Der.Bşk.: 0505 6417300 –

Murat İSKENDER: 05053476187 – Ahmet İSKENDER : 0535 5963914 -

Hüseyin İSKENDEROĞLU:0536 9489980 – Seyfettin AYDIN :0533 6150224

YORUMLAR  
 
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder

 Yorumlar ( 3 )

TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI
Değerli Akrabalarım,
İskender Paşa Vakfı Vakfiyesi'ni Mayıs 2008'de Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nden temin etmiş ve sizlere de metnini iletmiştim.
Bu gece VAKFİYE'yi fotoğraf destekli olarak http://unyezile.com/vakfiye1.htm adresinde az önce yayınladım. Merak edenler tetkik edebilir. Makaledeki Osmanlıca metinleri Türkçe harflere henüz çevirtemedim. Çok önemli bilgileri haiz belgelerdir.
İkinci husus;
Beyhan ÜLGEN Hanımefendi'nin "Trabzon Vâlisi İskender Paşa Vakfı" adlı 105 sayfalık kitabı hakkındaki kanaatim.
Kitabı üç gündür tetkik ediyorum ve şu üç hususta ... DEVAMI
Gön : M. Ufuk MİSTEPE  06 Mayis 2009 : 16:17:25  Ankara

Beyhan ÜLGEN ve İSKENDERZADELER
Fakat bizler İSKEDERPAŞANIN torunlarıyız deyipde gezmenize gerek yoktur.beyhan hanım ve kardeşi oradan cıktıgı zaman bana döndü ve yavuz bunlar birgün kitap yazacaklar ve bizler İSKENDERPAŞAnın torunuyuz diyecekler demişti olum bunu unutma ve VAKFA sahip cıkmaya uraşacaklar demişti.benim başkanlıgım dönemindede Vakıfla ilgili şukararı almıştık . fakfın malvarlıgını devletimize bırakmak ve sadece ismini almamız gerektigine karar vermiştik. Yani İBNİ MUSTAFABEY İSKENDERPAŞA İSMİNİ BU DAbenim yaşadıklarım bunlardır.


NOT: DR.MEHMET İSKENDEROGLU BİZLERİ BU KONUDA VE SOYAGACI KONUSUN ... DEVAMI
Gön : Ömer Yavuz İSKENDER  06 Mayis 2009 : 13:28:55  Trabzon

Beyhan ÜLGEN ve İSKENDERZADELER
Degerli akrabalarım beyhan hanıma bu konuda yapmış oldugu calışmalara teşekkür edecegim fakat sizlerle benim bir yaşadıgım bir cak olayı anlatıktan sonra. Dernegimizin kuruluş calışmalarını yaparken VAKIFLAR bölge müd. den belge ve bilgi istemiştim ve dernek kurulumunu bu arada tamamladık ve bu dilekceme cevaben söyle bir teklifle karşılamıştım. Beyhan ÜLGEN diye bir bayana biz bu bilgileri verdik size onun yegeninin adresini verelim ona ulaşın vr alın bizlerde arşiv acmaktan kurtarın. verilen adrese gitim ve kendisini geyet iyi yetiştirmi bir bayanla karşılaştım mimardı galibna beyhan hanı ... DEVAMI
Gön : Ömer Yavuz İSKENDER  06 Mayis 2009 : 13:18:54  Trabzon

Sayfa : [1]
İlgili Başlıklar  
 
 Bu Kategori ile ilgili diğer BaşlıklardanHİT
 18 Eylül 2014  16 : 56 İskenderzadeler dernek yönetimi toplantı   (1480)
 09 Ekim 2013  16 : 39 İSKENDERPAŞA CAMİSİNDE BULUŞUYORUZ   (1419)
 31 Mart 2013  13 : 08 Geleneksel hale gelen mevlit 18 nisanda   (1601)
 31 Mart 2013  13 : 06 Yayla şenliği tarihi belli oldu   (1457)
 01 Ocak 2013  15 : 00 İskenderzadeler derneği başkanı ve yönetimi Onursal başkanımızı ziyaret ettiler   (1877)
 26 Aralik 2012  16 : 53 iskenderzadelere helal olsun   (4850)
 24 Aralik 2012  17 : 27 İskenderpaşa'nın Valilik Dönemleri Ve Trabzon'a Katkıları paneli yapıldı.   (3431)
 18 Aralik 2012  00 : 25 İRADELI İNSAN MUTLU OLUR..   (1646)
 14 Aralik 2012  03 : 56 Derneğimizin etkinlikleri haber oldu   (2235)
 10 Aralik 2012  12 : 16 İskenderpaşa'nın Valilik Dönemleri Ve Trabzon'a Katkıları   (3090)
 06 Agustos 2012  16 : 25 Trabzon zağanos vadisinden özel program   (1545)
 11 Temmuz 2012  00 : 39 Dernek başkanımız Ömer yavuz İSKENDER bizi ziyaret etti   (2115)
 05 Mayis 2009  02 : 36 TRABZON VALİSİ İSKENDERPAŞA VAKFI   (12315)
 15 Ekim 2007  13 : 43 BAYRAMLAŞMA ANCAK BU KADAR GÜZEL VE HEYECANLI OLUR   (1747)
 13 Eylül 2007  10 : 28 KÖRFEZ BELEDİYESİ ÇOK AMAÇLI SALON   (1714)
 25 Temmuz 2007  13 : 39 KARADENİZ EREĞLİDEN ÇOŞKULU KATILIM OLACAK   (1406)
Tüm hakları İSKENDERZADELER e aittir.